Serwer Dell PowerEdge R630
Czy serwer Dell PowerEdge R630 jest dla ciebie?
Dell PowerEdge R630 to pierwszy z serii zaawansowanych serwerów 13. generacji, stworzony z myślą o najbardziej wymagających środowiskach i użytkownikach. Co ciekawe, cechuje się wysokimi parametrami technicznymi i dużą możliwością skalowania przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich rozmiarów – jego wysokość to zaledwie 1U. Świetnie sprawdzi się jako serwer do wirtualizacji, obsługi dużych aplikacji biznesowych, a także transakcyjnych baz danych. Jak zauważa producent, dzięki doskonałej wydajności procesorów oraz dużej elastyczności przy wyborze dysków twardych, model ten świetnie nadaje się do uruchamiania wielkoskalowych aplikacji transakcyjnych i analitycznych, takich jak oprogramowanie Oracle i SQL. Dodatkowo, dwa nadmiarowe zasilacze zadbają o stabilność poszczególnych procesów oraz bezpieczeństwo danych. Z serwera szczególnie zadowolone będą średnie i duże przedsiębiorstwa, które do swej codziennej pracy potrzebują najwyższych mocy obliczeniowych i wysokiej wydajności pamięci masowej. Najczęściej będą to firmy świadczące usługi z zakresu technologii internetowych, obsługujące środowiska chmury, a także zajmujące się medycyną, inżynierią oraz badaniami naukowymi. Dla wielu osób duże znaczenie mogą mieć również stosunkowo niewielkie gabaryty tego serwera (choć musimy pamiętać, że serwer ten jest dość głęboki).
Szybkość i wydajność
Jak przystało na zaawansowaną maszynę, PowerEdge R630 jest serwerem dwuprocesorowym, choć jeśli taka konfiguracja wychodzi poza nasze potrzeby, możemy wstępnie zainstalować w nim tylko jeden procesor. Podczas komponowania zestawu możemy wybierać z jednostek obliczeniowych Intel Xeon E5-2600 v4. W poszczególnych modelach ilość rdzeni waha się od 4 do nawet 22 rdzeni. Przy wyborze dwóch wydajnych procesorów i odpowiednim doborze pozostałych komponentów, nawet najbardziej zaawansowane obliczenia będą wykonywane tu w niebywale krótkim czasie, co zaowocuje zwiększeniem komfortu pracy użytkowników i doskonałą płynnością obsługiwanych procesów.
Na wydajność pracy w dużym stopniu wpływa również pamięć operacyjna – to kolejny parametr, który w R630 spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Do dyspozycji mamy tu aż 24 banki pamięci RAM. W slotach możemy zamontować zarówno moduły DDR4 RDIMM, jak i LRDIMM – oba rodzaje o częstotliwości pracy 2400 MHz. Pojemność modułów RDIMM wynosi od 8 do 32 GB, zaś moduły typu LDIMM oferują aż 64 GB pojemności. Oznacza to, że nasz zestaw możemy maksymalnie wyposażyć w aż 1,5 TB RAM! Co więcej, jest to pamięć najnowszej generacji – DDR4 – co zapewni nam większą przepustowość systemu (przyspieszenie pracy nawet o 1/3 w stosunku do rozwiązania poprzedniego typu – DDR3). Warto pamiętać też o tym, że moduły ma DDR4 mają mniejsze zapotrzebowanie na pobór energii elektrycznej w stosunku do rozwiązań poprzedniego tupu – stosując je, zmniejszymy pobór prądu o około 15%.
Pojemność i przechowywanie danych
Kolejnym parametrem serwera Dell PowerEdge R630, który podczas konfiguracji stwarza nam duże możliwości wyboru, jest jego przestrzeń dyskowa. Model ten dostępny jest w dwóch obudowach. Możemy wybierać pomiędzy wariantami, w których zmieści się 8 lub 10 dysków 2,5” typu SATA, NLSAS, SAS, SSD SATA oraz SSD SAS. Maksymalna przestrzeń magazynowa, jaką możemy tu uzyskać, to 20 TB. Ktoś mógłby stwierdzić, że przy tak zaawansowanym serwerze wartość ta wydaje się niezbyt imponująca. Pamiętajmy jednak, że R630 przeznaczony jest głównie dla osób, które od serwera oczekują przede wszystkim dużej mocy przetwarzania i wydajności pamięci masowej. Zastosowane tu dyski są więc bardzo szybkie. Dodatkowo są to elementy typu Hot Plug, co oznacza, że aby podłączyć czy wymienić dysk nie trzeba wyłączać serwera. Powiększenie przestrzeni dyskowej odbywa się zatem niezauważalnie z punktu widzenia użytkowników pracujących na serwerze, a wszelkie procesy pozostają niezakłócone. Biorąc pod uwagę przewidywany rozwój przedsiębiorstwa, warto rozważyć zakup bazowej wersji serwera z podstawową, niezbędną ilością dysków, a następnie rozbudowywać przestrzeń magazynową zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami.
Niezawodność
Efektywne oraz wydajne zarządzanie dużą ilością dysków twardych wymaga połączenia ich w macierze RAID (Redundand Array of Independent Disks). W zależności od wybranego poziomu RAID, możemy uzyskać maksymalną pojemność połączonych dysków, optymalną szybkość transferu lub zagwarantować bezpieczeństwo przechowywanych danych.
Macierz dyskową można skonfigurować za pomocą kontrolera programowego (wbudowanego na płycie głównej), z czym spotkać się można stosunkowo rzadko i to zazwyczaj zestawach o niższych parametrach. Zdecydowanie częściej w tym celu wykorzystuje się kontroler sprzętowy, podłączony do serwera za pośrednictwem gniazda PCI Express (w mniej zaawansowanych serwerach) lub specjalnie przeznaczonego do tego portu (jak to ma miejsce w modelu PowerEdge R630). Dzięki osobnemu portowi, przeznaczonemu specjalnie do montażu kontrolera sprzętowego, komponent ten nie będzie zajmował ani jednego z dostępnych gniazd PCIe, dzięki czemu będziemy mogli wykorzystać je na podłączenie innych przydatnych modułów. W modelu R630 możemy zastosować kontroler sprzętowy PERC H730 (w domyślnej konfiguracji), Ale także mniej zaawansowany PERC H330 oraz najwyższy z dostępnych modeli – H730p. Kontrolery PERC serii 9 obsługują dyski SATA, SAS, SSD oraz SED z maksymalną szybkością transferu do 12Gb/s. Posiadają one swoje własne procesory, co owocuje tym, że praca dysków w dużo mniejszym stopniu obciąża procesor główny/ procesory główne. Wyższe modele są też wyposażone w nawet 2 GB pamięci cache podtrzymywanej bateryjnie – zapewnia to maksymalną spójność i bezpieczeństwo danych na wypadek nagłego zaniku zasilania.
Dell PowerEdge R630 to serwer, w którym można zainstalować dwa niezależne od siebie zasilacze. W zależności od potrzeb, możemy wybierać spośród zasilaczy o mocy 495 W, 750 W lub 1100 W. Wybór mocy zasilacza należy uzależnić od komponentów, które złożą się na nasz zestaw – np. decydując się na szybsze procesory o większej ilości rdzeni, które jednocześnie zużywają więcej prądu, warto zainwestować też w mocniejsze zasilacze. Taka decyzja, podjęta zawczasu, często okazuje się strzałem w dziesiątkę podczas ewentualnej rozbudowy serwera. Nadmiarowe zasilacze to dużo większe bezpieczeństwo naszych danych oraz zwiększenie stabilności procesów. Co więcej, jest to rozwiązanie ergonomiczne. Zasilacze działają w ten sposób, że jeden z nich dostarcza do serwera odpowiednią ilość energii, podczas gdy drugi cały czas pozostaje w trybie czuwania, zużywając jedynie minimalne ilości prądu. W przypadku wystąpienia ewentualnej awarii pierwszego zasilacza lub nagłego spadku napięcia, natychmiastowo włącza się ten drugi. Dzięki temu mamy pewność, że serwer nie zostanie nagle wyłączony, a my nie utracimy ważnych dla nas danych. Podobnie jak dyski (a w tym modelu również, odpowiedzialne za chłodzenie, wentylatory), zasilacze są elementami typu Hot Plug, co oznacza, że możemy je wymienić bez konieczności wyłączania serwera. Mówiąc o niezawodności warto wspomnieć o ważnej usłudze wsparcia technicznego, którą oferuje firma Dell. Instytucje publiczne (ale też prywatne przedsiębiorstwa) często z najwyższą pieczołowitością muszą dbać o poufność przechowywanych przez siebie plików. Jeśli dla kogoś aspekt ten jest naprawdę ważny, na pewno ucieszy go to, że przy zakupie Dell PowerEdge R630 można skorzystać z dodatkowej opcji Zachowania dysków twardych. W przypadku gdyby któryś z dysków uległ awarii, usługa ta pozwala na pozostawienie u klienta uszkodzonego nośnika, przy jednoczesnej wymianie go na nowy. Zyskujemy w ten sposób pewność, że żadne newralgiczne dane na pewno nie opuszczą murów naszego przedsiębiorstwa.
Możliwości rozbudowy
Konfigurując serwer warto skupić się na swoich obecnych potrzebach i dostosować do nich wydajność zestawu. Należy jednak pamiętać, że wraz z rozwojem przedsiębiorstwa, nasze potrzeby będą się zmieniać. Jeśli więc zatrudnimy kolejnych pracowników, będziemy potrzebować większej przestrzeni dyskowej, czy zmienimy profil działalności, w wyniku czego zaczniemy używać jeszcze bardziej wymagających programów komputerowych – szybko i sprawnie będziemy mogli rozszerzyć poszczególne parametry serwera. Komponując dany zestaw, zapłacimy więc jedynie za tę wydajność, której potrzebujemy obecnie. Bez konieczności zastanawiania się, co może być nam potrzebne w bliższej bądź dalszej przyszłości. Jeśli nasze oczekiwania względem serwera z czasem się zmienią, w każdej chwili będziemy mogli dokupić kolejne podzespoły, aż do osiągnięcia konfiguracji o najwyższych możliwych parametrach. Dell PowerEdge R630 daje nam duże możliwości rozbudowy, co przejawia się w następujących aspektach:
Większa wydajność pracy w aplikacjach
Dell PowerEdge R630 wyposażony jest w 3 gniazda PCI Express (PCIe) generacji 3.0, które służą do podłączania urządzeń zewnętrznych, takich jak na przykład dodatkowe karty sieciowe o większej przepustowości, w tym karty Fibre Channel czy karty SAS. Porty najnowszej generacji przesyłają dane nawet dwukrotnie szybciej niż rozwiązania poprzedniego typu (PCIe 2.0), co zwiększa zarówno wydajność pracy samego serwera jak i korzystających z niego osób. Jak już wspomnieliśmy, omawiany model posiada osobne gniazdo, które zostało specjalnie przeznaczone do montażu sprzętowego kontrolera RAID. Dzięki temu kontroler nie obciąża żadnego z dostępnych portów PCIe.
Rozszerzenie funkcjonalności o dodatkowe urządzenia
Dodatkowe urządzenia można też podłączyć do serwera za pośrednictwem 4 zewnętrznych i 1 wewnętrznego portu USB. Możemy w ten sposób rozszerzyć funkcjonalność serwera o urządzenia takie jak pamięć przenośna (pendrive, dysk zewnętrzny) czy klucze zabezpieczające oprogramowania (jak np. HASP). Przydatne mogą okazać się również złącza: VGA, do podłączenia monitora, oraz RS-232 zwane też COM, które obecnie wykorzystywane jest najczęściej do komunikacji z zasilaczami UPS, centralami telefonicznymi, a także sterownikami maszyn przemysłowych.
Rozszerzenie powierzchni dyskowej i zwiększenie ilości pamięci operacyjnej
Mówiąc o skalowaniu należy jeszcze raz wspomnieć, że serwer ten może zostać wyposażony nawet w 10 dysków twardych, o łącznej pojemności sięgającej 20 TB. 24 banki pamięci DDR4 RDIMM lub LRDIMM pozwalają zaś na rozbudowę pamięci operacyjnej nawet do 1,5 TB RAM!
Szybsze działanie kart sieciowych
Kolejnym doskonałym rozwiązaniem zastosowanym w zaawansowanej klasie serwerów rackowych Dell (R630, R730, R730xd) są karty sieciowe typu NDC (Network Daughter Card). Mówiąc najprościej, są to wymienne karty zintegrowane. Klasyczna karta zintegrowana na stałe zespolona jest z płytą główną, a co za tym idzie – nie ma możliwości jej wymiany. W zaawansowanych serwerach rack typową kartę zintegrowaną zastąpiono specjalnym złączem, przeznaczonym dla kart NDC, dzięki czemu możemy zadecydować, jakiego rodzaju kartę zintegrowaną chcemy zainstalować w naszym serwerze – 4 x 1 Gb/s, 2 x 1 Gb/s + 2 x 10 Gb/s, 4 x 10 Gb/s itp. W ten sposób karta sieciowa staje się kolejnym komponentem, który z łatwością możemy skalować. Gdyby np. po roku okazało się, że zintegrowana karta 4 x 1Gb/s jest niewystarczająca, w niższych modelach serwerów musielibyśmy dokupić kartę sieciową i zamontować ją w gnieździe PCIe (o ile takie byłoby dostępne). Tutaj w podobnej cenie możemy zakupić kartę NDC i wymienić ją z dotychczasową – nie tracąc przy tym cennych gniazd PCIe.
Dodatkowe możliwości dzięki wirtualizacji
Wirtualizacja to zabieg polegający na wydzieleniu w obrębie jednego fizycznego serwera kilku bądź kilkudziesięciu mniejszych serwerów wirtualnych. Dzięki temu możemy w pełni wykorzystać zasoby fizycznej maszyny, optymalnie rozdzielając pomiędzy poszczególne środowiska zasoby procesora, pamięci RAM czy dysku twardego. Każde z tak powstałych środowisk może działać niezależnie od siebie, a poszczególne programy będą postrzegać je jako odrębne maszyny. Pomiędzy tak powstałe, niezależne maszyny wirtualne możemy też rozdzielać poszczególne usługi, co z kolei pozwala lepiej zarządzać całą infrastrukturą IT oraz podnosi bezpieczeństwo przechowywanych danych. Dell PowerEdge R630 jest serwerem, który doskonale sprawdzi się jako maszyna do wirtualizacji. Serwer możemy wyposażyć w moduł Dual SD, czyli dwie karty pamięci SD (każda o pojemności nawet 16 GB), działające w trybie mirror, które zapewnią przestrzeń do wirtualizacji nawet w konfiguracjach bezdyskowych.
Montaż
Dell PowerEdge R630 to serwer typu rack. Oznacza to, że montowany jest w szafie serwerowej, a jego wysokość wynosi jedynie 1U, a więc zajmie w szafie tylko jeden unit. Montaż możliwy jest zarówno na szynach statycznych, jak i ruchomych (w domyślnej konfiguracji), które pozwalają na wygodne zainstalowanie sprzętu w dużych szafach serwerowych.
Obudowa Dell PowerEdge R630 nie jest wprawdzie wysoka, ale zajmuje więcej miejsca na głębokość – w zależności od wybranej konfiguracji, musimy liczyć się z tym, że jej głębokość sięgnie około 70-75 cm. Decydując się na ten serwer, musimy więc pamiętać, że będzie on potrzebował odpowiednio głębokiej szafy, która zajmie nieco więcej miejsca.
Obsługa i administracja
Dzięki systemowi zarządzania Dell OpenManage, wdrożenie serwera w firmie odbywa się niezwykle sprawnie – czas instalacji urządzenia oraz podłączenia go do sieci zostaje znacznie skrócony. Jeżeli w naszym przedsiębiorstwie korzystamy z wielu serwerów firmy Dell, dobrym rozwiązaniem jest wybór opcji OpenManage Essentials, pozwalającej na centralne zarządzenie wszystkimi serwerami na raz.
Przedsiębiorstwa, które zarządzanie serwerem powierzają firmom outsourcingowym, z pewnością docenią, że z serwerem Dell PowerEdge R630 można połączyć się na odległość. Możliwość taką daje iDRAC8 – specjalny, wydzielony na płycie głównej moduł, który pozwala na zdalny dostęp do serwera w celach administracyjnych. W tym modelu domyślnym wariantem jest iDRAC8 Express. Moduł pozwala na monitorowanie pracy serwera, jego diagnostykę oraz zarządzanie danymi i procesami. Dzięki kontrolerowi iDRAC, administrator urządzenia będzie mógł łączyć się z serwerem z dowolnego miejsca na świecie i w dowolnym czasie, co korzystnie wpłynie na szybkość wprowadzania zmian i usuwania ewentualnych błędów lub przestojów. Jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron, szczególnie jeśli zależy nam na oszczędności czasu i pieniędzy.
Praca administratora będzie także bardziej wydajna dzięki automatycznym aktualizacjom – jak deklaruje producent, dzięki aplikacji Repository Manager czas potrzebny na wykonanie aktualizacji oprogramowania może zostać zredukowany nawet o 92% w stosunku do aktualizacji wykonywanych ręcznie.
Wsparcie techniczne
Wsparcie techniczne na najwyższym poziomie to cecha, która wyróżnia firmę Dell. Producent zapewnia pomoc zdalną online lub telefonicznie. Naprawy realizowane są w miejscu wskazanym przez użytkownika, a zakres wchodzących w nią usług zależy od wybranego wariantu obsługi.
Szukasz niezawodnego serwera dla swojej firmy? Dell PowerEdge w obudowie Tower to idealne rozwiązanie – wydajne, skalowalne i proste w obsłudze. Poznaj korzyści, jakie przyniesie Twojemu przedsiębiorstwu wybór tego elastycznego urządzenia, które możesz umieścić w dowolnym miejscu.
Odkryj nowe serwery Dell PowerEdge na PremiumSerwer.pl! Z procesorami AMD EPYC i pamięcią DDR5, te serwery oferują wydajność i elastyczność, idealne do obsługi AI, chmurowych rozwiązań i analityki danych. Podnieś swoją infrastrukturę IT na wyższy poziom!
Czy Twoja firma potrzebuje szybszej wymiany danych, lepszej współpracy zespołu i większego bezpieczeństwa? Serwer to rozwiązanie, które zrewolucjonizuje sposób, w jaki zarządzasz zasobami, umożliwiając zdalny dostęp, automatyzację i centralizację danych. Sprawdź, jak serwer może podnieść efektywność Twojego biznesu na zupełnie nowy poziom!
Dell wprowadza nową linię serwerów PowerEdge z procesorami AMD EPYC, które oferują wyjątkową moc, efektywność energetyczną i zabezpieczenia, doskonale odpowiadając na potrzeby intensywnych obliczeń, big data i AI. Modele PowerEdge, takie jak R6715 i R7725, wyposażone są w najnowsze pamięci DDR5 i zaawansowane kontrolery, co pozwala firmom optymalizować koszty, zwiększać elastyczność i chronić dane. Dell PowerEdge z AMD EPYC to przyszłościowy wybór dla firm potrzebujących skalowalnych i wydajnych rozwiązań w dynamicznie rozwijających się środowiskach IT.