Serwer Dell PowerEdge R730
Czy serwer Dell PowerEdge R730 jest dla ciebie?
Dell Power Egde R730 to wysoce skalowalny serwer, mogący zaspokoić najbardziej zaawansowane potrzeby średnich i dużych przedsiębiorstw. Dzięki wyposażeniu w najnowsze procesory Intel Xeon E5-2600 v4, model ten posiada niezwykle wysoką moc obliczeniową, w związku z czym polecany jest między innymi do takich prac jak szczegółowe obrazowanie medyczne. Serwer R730 idealnie nadaje się także do pracy z hurtowniami danych, handlem internetowym (e-commerce), wirtualnymi pulpitami (VDI), wszelkiego rodzaju bazami danych, a także rozwiązaniami business intelligence i aplikacjami HPC (high-performance computing). Szeroka gama adapterów sieciowych oraz Fiber Channel, które dostępne są w tym modelu gwarantuje różnorakie możliwości realizacji szybkich połączeń oraz podłączenia do sieci. Dzięki serwerowi Dell PowerEdge R730 z łatwością można nawiązać połączenia lokalne na niewielkie odległości jak i połączenia zdalne, np. z oddziałem położonym kilka kilometrów dalej, a także połączenia pomiędzy budynkami.
Serwer Dell PowerEdge R730
Szybkość i wydajność
Serwer Dell PowerEdge R730 to maszyna, którą wyposażyć można w dwa procesory – do wyboru mamy układy z rodziny Intel Xeon E5-2600 v4, które oferują znacznie wyższą wydajność, efektywność energetyczną i bezpieczeństwo względem poprzedników z serii v3. Procesory te zostały zaprojektowane specjalnie dla serwerów 1- i 2-procesorowych, znajdujących zastosowanie w energooszczędnych systemach o wysokiej wydajności, zajmujących się obliczeniami, magazynowaniem danych, obsługą sieci oraz monitoringiem i kontrolą. W zależności od wybranej konfiguracji, procesory w serwerze PowerEdge R730 mogą posiadać od 4 do nawet 22 rdzeni, co z pewnością zostanie docenione w branżach wymagających najwyższej efektywności obliczeniowej, takich jak medycyna, badania naukowe i finanse.
O szybkości i wydajności serwera decyduje także pamięć operacyjna RAM – im jej więcej i im wyższej klasy, tym urządzenie będzie działać sprawniej, a komfort naszej pracy wzrośnie. R730 daje możliwość zainstalowania w 24 bankach nawet 1,5 TB pamięci RAM najnowszej generacji DDR4 (po 12 na każdy z dwóch procesorów; do wyboru mamy zarówno moduły RDIMM jak i LRDIMM). Dzięki takiemu rozwiązaniu połączonemu z 7 ultraszybkimi portami PCIe 3.0 oraz powierzchni dyskowej do 80 TB, serwer Dell PowerEdge R730 jest sprzętem, który doskonale sprawdzi się w branżach wymagających zarówno dużej mocy obliczeniowej jak i obszernej powierzchni magazynowej. Konfiguracja tego modelu z pamięciami DDR4 (które o 1/3 skracają czas reakcji urządzenia w porównaniu do DDR3) oraz sprzętowym kontrolerem RAID (gwarantującym transfer do 12Gb/s i nie zajmującym gniazda PCIe) zapewnia wysoką wydajność pracy i znacznie przyspiesza komunikację pomiędzy serwerem a użytkownikami.
Pojemność i przechowywanie danych
W modelu R730 Dell daje użytkownikom dowolność instalowania dysków twardych w formatach: SAS, SATA a także NLSAS. Serwer ten obsługuje nawet do 16 dysków 2,5” lub do 8 3,5”. W zależności od potrzeby przedsiębiorstwa, możemy korzystać zarówno z tańszych, lecz wolniejszych, dysków HDD (magnetycznych), jak również ze znacznie szybszych ale jednak nieco droższych SSD. Wszystkie dyski montowane w serwerze Dell PowerEdge R730 posiadają obudowę typu Hot-Plug dzięki czemu z łatwością możemy rozszerzać pamięć masową bez konieczności wyłączania urządzenia. Powiększenie przestrzeni dyskowej odbywa się zatem niezauważalnie z punktu widzenia użytkowników pracujących na serwerze, a ich działania pozostają niezakłócone. Biorąc pod uwagę przewidywany rozwój przedsiębiorstwa, warto rozważyć zakup bazowej wersji serwera z podstawową, niezbędną ilością dysków, a następnie rozbudowywać przestrzeń magazynową nawet do 80 TB!
Niezawodność
Efektywne oraz wydajne zarządzanie dużą ilością dysków twardych wymaga połączenia ich w macierze RAID (Redundand Array of Independent Disks). W zależności od wybranego poziomu RAID, możemy uzyskać maksymalną pojemność połączonych dysków, optymalną szybkość transferu lub zagwarantować bezpieczeństwo przechowywanych danych.
Wąskim gardłem rozwiązań tego typu są kontrolery RAID, które łączą dyski w macierze. Aby mieć pewność, że prawidłowo spełnią one swoje zadanie, należy w miarę możliwości wybierać kontrolery sprzętowe z własną pamięcią podręczną cache. Serwer Dell PowerEdge R730 posiada wbudowany kontroler sprzętowy z rodziny PERC9 (H330 / H730 / H730P), umożliwiający tworzenie macierzy na poziomach: 0, 1, 5, 6, 10, 50 oraz 60. Kontrolery PERC serii 9 obsługują dyski SATA, SAS, SSD oraz SED z maksymalną szybkością transferu do 12Gb/s. Posiadają własny procesor, a wyższe modele nawet do 2 GB pamięci cache podtrzymywanej bateryjnie. Dzięki temu kontrolery sprzętowe nie obciążają procesorów głównych, a co za tym idzie – przyspieszają działanie serwera. Z kolei podtrzymywana bateryjnie pamięć cache zapewnia maksymalną spójność i bezpieczeństwo danych na wypadek nagłego zaniku zasilania.
Dla zapewnienia jeszcze wyższego bezpieczeństwa danych i ich dostępności w platformie R730 istnieje możliwość montażu od 1 (min. 495 W) do 2 zasilaczy (max. 1100 W) Hot-Plug. Dzięki temu ewentualna awaria jednego z zasilaczy nie przerwie pracy serwera, a uszkodzoną część będziemy mogli z łatwością wymienić na nową, bez konieczności odłączania urządzenia od sieci.
Bezpieczeństwo danych
Serwery często są wykorzystywane do przechowywania informacji kluczowych i poufnych, których utrata bądź przedostanie się w niepowołane ręce mogłyby stanowić dla przedsiębiorstwa poważny problem. Tego typu informacjami są na przykład dane osobowe, których bezpieczeństwo i poufność objęte są przepisami prawnymi. Dlatego w przypadku ewentualnej awarii któregoś z dysków, Dell oferuje swoim Klientom wyjątkową opcję serwisową, polegającą na możliwości zachowania uszkodzonego dysku po jego wymianie na nowy. Opcja „Zatrzymaj dysk twardy (ang. Keep Your Hard Drive)” gwarantuje, że przechowywane na danym nośniku informacje pozostaną poufne nawet po demontażu pamięci masowej, a co za tym idzie, że będziemy w stanie zapewnić im poziom bezpieczeństwa zgodny z firmowymi standardami.
Ponadto serwer Dell PowerEdge R730 oferuje możliwość zainstalowania napędu nośników wymiennych. Jest to napęd typu RDX, w którym dane kopiowane są na wymienne dyski twarde 2.5”, zamknięte w bezpiecznej obudowie chroniącej je przed uszkodzeniami fizycznymi i zapewniającej możliwość bezpiecznego przemieszczania. Tego typu rozwiązanie stosuje się podczas wykonywania kopii bezpieczeństwa.
Możliwość rozbudowy
Podstawowa konfiguracja serwera R730 jest wyposażona w 1 procesor Intel® Xeon® E5-2603 v3, 8GB RAM oraz 600GB przestrzeni dyskowej. Chciałoby się powiedzieć „zaledwie” – jednak właśnie niezmierna skalowalność stanowi główny atrybut i niezaprzeczalny atut tej platformy. Efektywni przedsiębiorcy myślą strategicznie, dlatego przewidując rozwój firmy – zwiększenie zatrudnienia, rozbudowę sfer działalności, wejście na nowe rynki… – powinniśmy wybierać rozwiązania techniczne, które nadążą za planowanymi zmianami i będą je wydajnie wspierać, nie tylko dziś, ale także w przyszłości. Można powiedzieć, że 8 GB pamięci operacyjnej oraz pojemność dysku 600 GB to parametry komputera do użytku domowego… jednak jeżeli są to parametry spełniające nasze bieżące potrzeby, po co zamrażać fundusze w sprzęcie, który czekał będzie na wykorzystanie dopiero w przyszłości? Dzięki niesamowitej skalowalności modelu R730 inwestycje w rozwój platformy serwerowej możemy spokojnie rozłożyć na lata i dokupywać kolejne podzespoły w momencie, gdy będą naprawdę potrzebne. A możliwości, jak już wspomnieliśmy, są ogromne – aż do dwóch procesorów z taktowaniem Turbo do 3,7 GHz, 1,5 TB RAMu DDR4 oraz 80 TB pojemności w dyskach HDD lub SSD. Serwer Dell PowerEdge R730 zaopatrzony został także w aż 7 szybkich złączy PCIe 3.0, umożliwiających łatwą i szybką zmianę preferowanych ustawień platformy poprzez instalację dodatkowych kart rozszerzeń. Na przykład, jeśli do tej pory wykorzystywaliśmy serwer jako hurtownię baz danych, jednak nasza firma postanowiła się przebranżowić i wejść na rynek badań naukowych, to najprawdopodobniej powstało zapotrzebowanie na szybkie i wydajne urządzenie służące do wykonywania bardzo skomplikowanych obliczeń, makiet i modeli matematycznych. Nic prostszego!
Kolejnym doskonałym rozwiązaniem zastosowanym w zaawansowanej klasie serwerów rackowych Dell (R630, R730, R730xd) są karty sieciowe typu NDC (Network Daughter Card). Mówiąc najprościej, są to wymienne karty zintegrowane. Klasyczna karta zintegrowana na stałe zespolona jest z płytą główną, a co za tym idzie – nie ma możliwości jej wymiany. W zaawansowanych serwerach rack typową kartę zintegrowaną zastąpiono specjalnym złączem, przeznaczonym dla kart NDC, dzięki czemu możemy zadecydować, jakiego rodzaju kartę zintegrowaną chcemy zainstalować w naszym serwerze – 4 x 1 Gb/s, 2 x 1 Gb/s + 2 x 10 Gb/s, 4 x 10 Gb/s itp. W ten sposób karta sieciowa staje się kolejnym komponentem, który z łatwością możemy skalować. Gdyby np. po roku okazało się, że zintegrowana karta 4 x 1Gb/s jest niewystarczająca, w niższych modelach serwerów musielibyśmy dokupić kartę sieciową i zamontować ją w gnieździe PCIe (o ile takie byłoby dostępne). Tutaj w podobnej cenie możemy zakupić kartę NDC i wymienić ją z dotychczasową – nie tracąc przy tym cennych gniazd PCIe. Do podłączania urządzeń zewnętrznych w serwerze R730 mamy do dyspozycji także 2 porty USB 3.0 (z tyłu), 2 porty USB 2.0 (z przodu) – przeznaczone dla pamięci przenośnych, klawiatury i myszy, złącze VGA (do podłączenia monitora) oraz RS-232 zwane również COM, obecnie wykorzystywane najczęściej do komunikacji z zasilaczami UPS, centralami telefonicznymi, a także sterownikami wszelkiego rodzaju maszyn przemysłowych. Ponadto możemy wykorzystać także jeden wewnętrzy port USB 3.0 – na przykład do bezpiecznego podłączenia klucza zabezpieczającego oprogramowanie (jak HASP itp.).
Montaż
Serwer Dell PowerEdge R730 to jednostka w obudowie typu rack o wysokości 2U. Produkt sprzedawany jest w zestawie ze statycznymi szynami montażowymi umożliwiającymi łatwą instalację urządzenia w szafie serwerowej.
Oczywiście nie musi być to szafa sięgająca sufitu – w zależności od potrzeb możemy wybrać mniejszą szafę serwerową. Z czasem, gdy potrzeby firmy będą rosnąć i zakupimy kolejne urządzenia rozbudowujące naszą infrastrukturę IT (routery, switche, modemy…), serwer R730 w prosty sposób przeniesiemy do większej szafy.
Aby podnieść komfort obsługi serwera, możemy także dokupić ruchome szyny montażowe (pozwalające na swobodne wysuwanie urządzenia z szafy kiedy tylko zajdzie potrzeba) oraz specjalne ramię do obsługi okablowania (zapobiegające plątaniu się kabli i przypadkowemu odłączeniu podczas wysuwania serwera).
Obsługa i administracja
Dzięki systemowi zarządzania Dell OpenManage, wdrożenie serwera w firmie odbywa się niezwykle sprawnie – czas instalacji urządzenia oraz podłączenia go do sieci zostaje znacznie skrócony. Jeżeli w naszym przedsiębiorstwie korzystamy z wielu serwerów, dobrym rozwiązaniem jest wybór opcji OpenManage Essentials, pozwalającej na centralne zarządzenie wszystkimi serwerami na raz.
Przedsiębiorstwa, które zarządzanie serwerem powierzają firmom outsourcingowym, powinny docenić możliwość administrowania serwerem R730 na odległość. Możliwość taką daje iDRAC8 – specjalny, wydzielony na płycie głównej moduł, który pozwala na zdalny dostęp do serwera w celach administracyjnych. W zależności od wybranego wariantu rozwiązania (Express, Enterpise), pozwala ono na monitorowanie pracy serwera, jego diagnostykę oraz zarządzanie danymi i procesami. Dzięki kontrolerowi iDRAC, administrujący naszym R730 specjalista będzie mógł łączyć się z serwerem za pośrednictwem urządzenia mobilnego z dowolnego miejsca na świecie i w dowolnym czasie, co korzystnie wpłynie na szybkość wprowadzania zmian i usuwania ewentualnych błędów lub przestojów.
Praca administratora będzie także bardziej wydajna dzięki automatycznym aktualizacjom –dzięki aplikacji Repository Manager czas potrzebny na wykonanie aktualizacji oprogramowania może zostać zredukowany nawet o 92% w stosunku do aktualizacji wykonywanych ręcznie.
Wsparcie techniczne Dell
Firma Dell gwarantuje profesjonalne wsparcie techniczne, które nieustannie dokłada wszelkich starań, aby utrzymać niezawodność i maksymalną ciągłości pracy serwerów. Podstawowe wsparcie producenta obejmuje okres 3 lat od daty produkcji i realizowane jest u użytkownika, w miejscu instalacji sprzętu, z czasem reakcji do 24 godzin od telefonicznego zdiagnozowania problemu. Zakres usług wsparcia oraz tempo reakcji autoryzowanych techników serwisantów zależne są od wybranego wariantu obsługi.
Jeżeli zależy nam na obsłudze priorytetowej, podnoszącej bezpieczeństwo i maksymalnie redukującej groźbę przestojów infrastruktury IT w naszym przedsiębiorstwie, warto zdecydować się na jeden z rozszerzonych wariantów: ProSupport lub ProSupport+.
Szukasz niezawodnego serwera dla swojej firmy? Dell PowerEdge w obudowie Tower to idealne rozwiązanie – wydajne, skalowalne i proste w obsłudze. Poznaj korzyści, jakie przyniesie Twojemu przedsiębiorstwu wybór tego elastycznego urządzenia, które możesz umieścić w dowolnym miejscu.
Odkryj nowe serwery Dell PowerEdge na PremiumSerwer.pl! Z procesorami AMD EPYC i pamięcią DDR5, te serwery oferują wydajność i elastyczność, idealne do obsługi AI, chmurowych rozwiązań i analityki danych. Podnieś swoją infrastrukturę IT na wyższy poziom!
Czy Twoja firma potrzebuje szybszej wymiany danych, lepszej współpracy zespołu i większego bezpieczeństwa? Serwer to rozwiązanie, które zrewolucjonizuje sposób, w jaki zarządzasz zasobami, umożliwiając zdalny dostęp, automatyzację i centralizację danych. Sprawdź, jak serwer może podnieść efektywność Twojego biznesu na zupełnie nowy poziom!
Dell wprowadza nową linię serwerów PowerEdge z procesorami AMD EPYC, które oferują wyjątkową moc, efektywność energetyczną i zabezpieczenia, doskonale odpowiadając na potrzeby intensywnych obliczeń, big data i AI. Modele PowerEdge, takie jak R6715 i R7725, wyposażone są w najnowsze pamięci DDR5 i zaawansowane kontrolery, co pozwala firmom optymalizować koszty, zwiększać elastyczność i chronić dane. Dell PowerEdge z AMD EPYC to przyszłościowy wybór dla firm potrzebujących skalowalnych i wydajnych rozwiązań w dynamicznie rozwijających się środowiskach IT.