Serwer Dell PowerEdge T430
Czy serwer Dell PowerEdge T430 jest dla ciebie?
Dell PowerEdge T430 jest pierwszym serwerem 13. generacji w obudowie typu tower, który możemy wyposażyć w dwa procesory. W zestawieniu z mniej zaawansowanymi modelami, PowerEdge T430 oferuje również bardziej zaawansowane warianty jeśli chodzi o rozbudowę pamięci RAM oraz przestrzeni dyskowej. Dzięki swojej zwiększonej wydajności i niezawodności serwer ten doskonale sprawdzi się w obsłudze szerokiego zakresu działań – zwiększy wydajność poszczególnych stanowisk, z łatwością zarządzać będzie wszelkiego rodzaju aplikacjami oraz pocztą elektroniczną i znajdzie zastosowanie jako serwer internetowy lub urządzenie obsługujące sieć biurową. Dell PowerEdge T430 stanowi doskonałe rozwiązanie dla średnich przedsiębiorstw, gdzie będzie mógł obsłużyć powyżej 25 pracowników. Sprawdzi się jako serwer w firmie zajmującej się świadczeniem usług z zakresu technologii informatycznych, zarządzania bazami danych czy badaniami naukowymi oraz jako wydajny serwer plików i backupu. Ze względu na obudowę typu tower z możliwością montażu w szafie serwerowej, niewielką głębokość (22 cale) i niski poziom hałasu, model ten można zainstalować w różnych środowiskach.
Serwer Dell PowerEdge T430
Szybkość i wydajność
W serwerze można zainstalować 2 fizyczne procesory z najnowszej rodziny Intel Xeon E5-2600 v4. Jednakże jeśli wymagania naszego przedsiębiorstwa nie są aż tak wysokie, możemy skorzystać tylko z jednego gniazda CPU z perspektywą rozbudowy w przyszłości. Do wyboru mamy szeroką gamę ich modeli – od 4- do nawet 14-rdzeniowych układów. Korzystając z procesorów wyposażonych w większą ilość rdzeni nasz serwer wykonywać będzie obliczenia w znacznie przyspieszonym czasie, dając nam możliwość bardziej efektywnego wykonywania powierzonych nam zadań.
Kolejnym parametrem, który w bardzo dużym stopniu wpływa na wydajność pracy serwera jest pamięć operacyjna. W modelu PowerEdge T430 znajdziemy aż 12 gniazd RDIMM, umożliwiających zwiększenie pojemności pamięci zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Co ciekawe, w odróżnieniu od poprzednika – modelu T420 – pierwszy procesor obsługuje teraz aż 8 banków pamięci, co w konfiguracjach jednoprocesorowych pozwoli na większą rozbudowę tego komponentu. W konfiguracjach 1-procesorowych te 4 gniazda pozostają nieaktywne. Możemy w nich umieścić moduły pamięci DDR4, która zapewnia przepustowość większą o 33 procent w porównaniu z poprzednią generacją – DDR3. Wybierając pośród pamięci o różnej pojemności – 8/16/32 GB – docelowo możemy wyposażyć nasz serwer w aż 384 GB pamięci RAM.
Pojemność i przechowywanie danych
Dell PowerEdge T430 daje nam bardzo duże możliwości jeśli chodzi o konfigurację pamięci dyskowej. Już na samym początku mamy do wyboru dwa warianty obudowy – pierwszy z nich posiada 8 wnęk na dyski 3.5", natomiast drugi daje nam możliwość podłączenia nawet 16 dysków 2.5”. Wybierając typ nośnika, również mamy duże pole do popisu – możemy wykorzystać dyski z klasy SATA, NLSAS, SAS oraz SSD. PowerEdge T430 w maksymalnej konfiguracji pozwoli nam uzyskać nawet 80 TB (8 x 10 TB SATA/NLSAS) miejsca na składowanie danych. Jak widać, wariantów mamy naprawdę sporo. Ważne, aby pamiętać, że nie od razu musimy decydować się na najbardziej rozbudowaną konfigurację. Wraz z rozwojem naszej firmy możemy stopniowo wyposażać serwer w dodatkowe dyski. Pamiętajmy też, że wszystkie te komponenty to urządzenia typu Hot-Plug, co oznacza, że wymiana lub instalacja nowych elementów odbywać się może bez wcześniejszego odłączenia serwera od zasilania. Powiększenie przestrzeni dyskowej każdorazowo może się więc odbywać bez zakłócania pracy zespołu.
Serwer Dell PowerEdge T430
Niezawodność
Niektórzy mogą obawiać się tego, że wraz z wykorzystaniem sporej liczby dysków twardych różnych typów w znacznym stopniu spadnie przepustowość danych. Nic bardziej mylnego. Dell PowerEdge T430 wyposażony jest w sprzętowy kontroler RAID (Redundand Array of Independent Disks) pozwalający na skonfigurowanie wydajnej i bezpiecznej przestrzeni z dysków umieszczonych w obudowie. Za jego pomocą można stworzyć odpowiednią macierz i, w zależności od wybranego poziomu, uzyskać maksymalną pojemność połączonych dysków, optymalną szybkość transferu lub zagwarantować bezpieczeństwo przechowywanych danych. W omawianym modelu kontroler RAID zajmuje pełnowymiarowe gniazdo PCI Express. Oznacza to, że po jego zamontowaniu do wykorzystania pozostanie nam pięć slotów PCIe znajdujących się na wyposażeniu serwera.
Do wyboru mamy trzy modele kontrolera – H330, H730 oraz H730P. Dzięki temu mamy możliwość tworzenia macierzy RAID na poziomach 0/1/5/6/10/50/60 z maksymalną prędkością transferu danych osiągającą 12 Gb/s. Model H730P wyposażony jest w aż 2 GB pamięci cache podtrzymywanej bateryjnie – zapewnia to maksymalną spójność i bezpieczeństwo danych na wypadek nagłego zaniku zasilania.
Mówiąc o niezawodności warto również zwrócić uwagę na zasilanie serwera. Dell PowerEdge T430 daje nam możliwość zainstalowania dwóch niezależnych od siebie zasilaczy. W zależności od potrzeb możemy wybierać ich moc spośród 495 W, 750 W lub 1100 W. Wbrew pozorom jest to decyzja o bardzo dużym znaczeniu. Decydując się na zakup serwera wyposażonego w drogie komponenty o wysokich osiągach i znacznym poborze energii, warto również zainwestować w mocniejsze zasilacze. Dzięki temu ryzyko ewentualnej awarii zmniejszymy do minimum. Dodatkowo, instalując w naszym serwerze dwa mocne zasilacze uzyskamy możliwość swobodnego rozszerzenia jego infrastruktury sprzętowej bez jakichkolwiek obaw, że nie będziemy w stanie dostarczyć mu odpowiedniej ilości energii. Co więcej, zastosowanie dwóch niezależnych zasilaczy to rozwiązanie niezwykle ergonomiczne. Podczas pracy serwera jeden z zasilaczy dostarcza energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania, natomiast drugi pozostaje w stanie spoczynku. Podczas nagłego spadku napięcia lub awarii głównego zasilacza, automatycznie zostaje uruchomiony ten drugi. Poprzez zastosowanie takiej technologii mamy pewność, że nasz serwer nie zostanie nagle wyłączony, a my nie utracimy ważnych dla nas danych. Podobnie jak w przypadku dysków twardych, zastosowane tu zasilacze to elementy typu Hot-Plug – ich podłączenie odbywa się bez konieczności ingerencji w pracę serwera.
W przypadku ewentualnej awarii któregoś z dysków twardych, Dell oferuje swoim Klientom wyjątkową opcję serwisową Keep Your Hard Drive, polegającą na możliwości zachowania w firmie uszkodzonego dysku po jego wymianie na nowy. Usługa ta na pewno zainteresuje te przedsiębiorstwa, które na swoich serwerach przechowują poufne informacje (np. dane osobowe, autorskie projekty czy wyniki przeprowadzanych przez firmę badań) i ze szczególną uwagą dbają, aby nie wydostały się one poza biuro. Dzięki wykupieniu opcji Zachowania dysku twardego zyskujemy jednocześnie pewność, że nasze dane są chronione w najwyższym stopniu.
Możliwości rozbudowy
Zaczynając pracę z serwerem Dell PowerEdge T430 jesteśmy pewni, ze płacimy tylko za tę wydajność, której aktualnie potrzebujemy. Mając świadomość, że na przestrzeni kilku lat nasza firma może zatrudniać coraz więcej pracowników oraz zacząć korzystać z oprogramowania o dużo wyższych wymaganiach sprzętowych możemy spokojnie, wraz z jej rozwojem, doposażać serwer w dodatkowe komponenty. Tym samym nie jesteśmy od samego początku skazani na wysokie koszty związane z zakupem profesjonalnego sprzętu. Możemy śmiało rozbić je w czasie i progresywnie kompletować urządzenia, aż uzyskamy maksymalne osiągi naszego serwera. Co ważne, ograniczając koszty, nie musimy rezygnować z wysokiej jakości kupowanego sprzętu. Dell PowerEdge T430 daje nam duże możliwości rozbudowy, co przejawia się w następujących aspektach:
Dostarczenie najwyższej wydajności
Omawiany model wyposażony jest w aż 6 gniazd PCI Express PCIe 3.0. WykorzystWykorzystujemy je do instalacji dodatkowych kart rozszerzeń na płycie głównej. Dzięki temu możemy zwiększyć funkcjonalność serwera o karty sieciowe, karty SAS lub Fibre Channel. Gniazda PCIe najnowszej generacji 3.0, oferują dwukrotnie większą przepustowość przesyłania danych w porównaniu z gniazdami PCIe 2.0Rozszerzenie funkcjonalności o dodatkowe urządzenia
W opisywanym tutaj modelu znajdziemy 6 portów USB 2.0 oraz 2 najnowszej generacji USB 3.0 oferujące szybszy transfer danych. Wykorzystując je będziemy mogli podłączyć do serwera szereg dodatkowych urządzeń peryferyjnych, takich jak na przykład drukarki, skanery czy dyski zewnętrzne lub klucze zabezpieczające oprogramowania (HASP).Rozszerzenie powierzchni dyskowej i zwiększenie ilości pamięci operacyjnej
Mówiąc o skalowaniu należy jeszcze raz wspomnieć, że Dell PowerEdge T430 może zostać wyposażony w 8 pojemnych dysków twardych, o łącznej powierzchni sięgającej 80 TB oraz 12 modułów DDR4 pozwalających na rozbudowę pamięci operacyjnej do 384 GB. Dodatkowo w serwerze istnieje możliwość zainstalowania napędu taśmowego LTO lub RD1000, co umożliwia szybkie i łatwe tworzenie kopii zapasowych na nośnikach zewnętrznych.
Serwer Dell PowerEdge T430
Dodatkowe możliwości dzięki wirtualizacji
Dell PowerEdge T430 może być wyposażony również w wewnętrzny moduł umieszczony na płycie głównej serwera, obsługujący jedną lub dwie redundantne karty SD. Znajduje on zastosowanie w konfiguracjach bezdyskowych, gdzie zapewnia przestrzeń dla środowiska wirtualizacji. Wirtualizacja z kolei to zabieg polegający na wydzieleniu w obrębie jednego fizycznego serwera kilku bądź kilkudziesięciu mniejszych serwerów wirtualnych. Każde z tak powstałych środowisk może działać niezależnie od siebie, a poszczególne programy będą postrzegać je jako odrębne maszyny. Dzięki temu mamy możliwość optymalnego podziału wszystkich fizycznych zasobów serwera pomiędzy poszczególne aplikacje, co daje nam możliwość osiągnięcia maksymalnej wydajności serwera.
Obsługa i administracja
Uproszczone, intuicyjne zarządzanie systemami pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, a energooszczędne funkcje ułatwiają ograniczenie kosztów. Decydując się na zakup serwera Dell PowerEdge T430, możemy skorzystać z ciekawych możliwości jeśli chodzi o jego obsługę i administrację przy uzyskaniu maksymalnej sprawności operacyjnej.
System zarządzania serwerem Dell OpenManage dostarcza innowacyjnych rozwiązań, które uproszczą i zautomatyzują obsługę serwera. Dodatkowo, wdrożenie serwera w firmie przy użyciu tego oprogramowania odbędzie się niezwykle sprawnie, a czas instalacji oraz podłączenia go do sieci zostanie znacznie skrócony. Aplikacja Repository Manager wykona zaś automatycznie wszystkie potrzebne aktualizacje, bez potrzeby ich manualnej instalacji.
Dell PowerEdge T430 posiada specjalny moduł zdalnego zarządzania, diagnostyki i monitorowania pracy serwera. Dzięki iDRAC, administrujący naszym urządzeniem specjalista będzie mógł łączyć się z nim z dowolnego miejsca na świecie – wystarczy dowolny komputer mający łączność z internetem. Co więcej, dostępna jest również specjalna aplikacja, która umożliwia nadzór nad serwerem za pośrednictwem urządzeń mobilnych.
Wsparcie techniczne
Wsparcie techniczne na najwyższym poziomie to cecha, która wyróżnia firmę Dell. Producent zapewnia pomoc zdalną online lub telefonicznie. Naprawy realizowane są w miejscu wskazanym przez użytkownika, a zakres świadczonych usług zależy od wybranego wariantu obsługi.
Szukasz niezawodnego serwera dla swojej firmy? Dell PowerEdge w obudowie Tower to idealne rozwiązanie – wydajne, skalowalne i proste w obsłudze. Poznaj korzyści, jakie przyniesie Twojemu przedsiębiorstwu wybór tego elastycznego urządzenia, które możesz umieścić w dowolnym miejscu.
Odkryj nowe serwery Dell PowerEdge na PremiumSerwer.pl! Z procesorami AMD EPYC i pamięcią DDR5, te serwery oferują wydajność i elastyczność, idealne do obsługi AI, chmurowych rozwiązań i analityki danych. Podnieś swoją infrastrukturę IT na wyższy poziom!
Czy Twoja firma potrzebuje szybszej wymiany danych, lepszej współpracy zespołu i większego bezpieczeństwa? Serwer to rozwiązanie, które zrewolucjonizuje sposób, w jaki zarządzasz zasobami, umożliwiając zdalny dostęp, automatyzację i centralizację danych. Sprawdź, jak serwer może podnieść efektywność Twojego biznesu na zupełnie nowy poziom!
Dell wprowadza nową linię serwerów PowerEdge z procesorami AMD EPYC, które oferują wyjątkową moc, efektywność energetyczną i zabezpieczenia, doskonale odpowiadając na potrzeby intensywnych obliczeń, big data i AI. Modele PowerEdge, takie jak R6715 i R7725, wyposażone są w najnowsze pamięci DDR5 i zaawansowane kontrolery, co pozwala firmom optymalizować koszty, zwiększać elastyczność i chronić dane. Dell PowerEdge z AMD EPYC to przyszłościowy wybór dla firm potrzebujących skalowalnych i wydajnych rozwiązań w dynamicznie rozwijających się środowiskach IT.